zpět

Soutěž pro každého

Vážení náhodní i pravidelní návštěvníci stránek Českého fono a video klubu. Máte mikrofon, máte kameru, odvahu a čas? Hledáme zájemce o aktivní hobby, můžete se zůčastnit naší stálé soutěže. Vytvořte snímek na téma

Naše rodina

Ozvěte se i vy, kteří si zatím netroufáte. Odměnou bude i cena pro vítěze a pozvání na akce klubu pro všechny.

Časový limit je 5 minut. Audio a video snímky posílejte na adresu:
Josef Válek , Dobrovského 926 Otrokovice 765 02
nebo mailem (asi jen zvukové záznamy) na
valekjosefzavináčtcservis.cz

..........................................................................

Pro úplné začátečníky pár informací k technice natáčení.

Snímky mohou být buď video, nebo audio. Kdo má kameru, předpokládá se že s ní alespoň trochu umí a ža má i svůj oblíbený program pro střih a další zpracování obrazu.

Kdo chce dělat zvukový snímek a nikdy to ještě nezkoušel, jistě by se mu hodilo pár rad.

čím natáčet

Pokud chceme záznam vytvořit doma u počítače, můžeme mikrofon připojit přímo do zvukové karty počítače. Pro záznam venku lze použít přenosný magnetofon, MP3 přehrávač s funkcí záznamu, laptop se zvukovou kartou nebo třeba digitální kameru, ze které použijeme pouze záznam zvuku.

Existují i speciální záznamové přístroje na zvuk, jako je minidisk a DAT (digital audio tape - digitální záznam na kazetu), ale tyto přístroje vlastní zpravidla jen ten, kdo se již zvukovou tvorbou delší dobu zabývá. Sám mám minidisk, do kterého je už dnes problém sehnat médium. Zatím co DAT umí pouze pořídit záznam, který potom zpracováváme na počítači, minidisk má i omezené možnosti střihu. Pokud bych si měl dnes vybrat, volil bych některý mini notebook s SSD diskem (místo disku je flash paměť). Je malý, lehký, vejde se na něj mnoho hodin kvalitního nekomprimovaného záznamu a záznam na něm můžeme i pohodlně stříhat. I ceny jsou už příznivé a malý počítač se hodí také na jiné věci.

jaký mikrofon

Existuje spousta elektretových mikrofonů za příznivé ceny. Ty levnější obvykle nejsou směrové, což je většinou nevýhoda. Pokud chceme natáčet stereo, potřebujeme dvojici směrových mikrofonů nebo stereomikrofon. Levnější mikrofony určené pro domácí použití mají obvykle vestavěnou baterii. Naopak lepší mikrofony určené pro muzikanty mají fantomové napájení a to je pro domácí použití značná komplikace.

Rozhodně neplatí, že čím kvalitnější a dražší mikrofon, tím lepší. Kvalitní kondenzátorové mikrofony jsou určené jen pro práci ve studiu a nelze s nimi pracovat venku.

Můžeme též použít dynamický mikrofon, ale dává méně signálu a u většiny záznamových zařízení, která jsou určena pro elektretové (kondenzátorové) mikrofony dynamický mikrofon šumí a je dobré použít vhodný předzesilovač.

jak s mikrofonem pracovat

Do mikrofonu mluvíme z 30 - 50 cm, z menší vzdálenosti jen s ochranným (obvykle molitanovým) návlekem proti větru. Zpěvové mikrofony snesou i mluvení z blízka a jsou odolnější proti větru při natáčení venku. Pokud budeme do mikrofonu mluvit z příliš velké vzdálenosti, bude v záznamu slyšet akustika místnosti. Někdy to však může být umělecký záměr. Pokud mikrofon držíme v ruce, chytíme společně s mikrofonem i smyčku ze śňůry. Zabráníme tak při pohybu mikrofonu přenosu hluku ze šňůry do mikrofonu.

jak záznam zpracovat

Záznam přeneseme do počítače buď přes zvukovou kartu, nebo z MP3 rekordéru přeneseme data přímo přes USB. Záznam bude potřeba sestříhat, případně udělat mixáž s dalšími zvuky. K tomu existuje řada programů. Například program Audacity, který umí vše co potřebujeme, vznikl pod GPL licencí, takže je zadarmo.

co s hotovým záznamem

Záznam do soutěže buď bez komprese, tedy přímo v audio formátu vypálíme na CD a odešleme poštou, nebo zkomprimujeme do MP3 na 160 až 256 Kbit/s a odešleme mailem. Snímky pro národní soutěž se posílají na CD nebo jiném datovém médiu (MD, DAT) a k nim se vyplňuje průvodní list.

jak snímek komprimovat

Programů pro kompresi zvuku je celá řada a některé jsou ještě dosud za peníze. Dávám přednost programu LAME, který vzniknul pod GPL licencí. Tento program je kvalitní a je zadarmo.

Program má domovskou stránku na http://lame.sourceforge.net, kde je aktuální verze.

Program však nevypadá tak, jak jsme u programů pod Windows zvyklí - není to kompletní program ovládáním a s instalátorem. Je to jen DLL soubor, který umožní, aby systém Windows umožnil jiným programům (např. Gold Wave, Sound forge, Audacity) ukládat zvukové soubory jako MP3. Navíc DLL soubory, které zde v sekci download najdeme, jsou pouze ve zdrojovém tvaru a bez překladu do binárního tvaru slouží pouze pro studijní účely a pro další vývoj programu.

Na stránce jsou odkazy i na programy, které program Lame používají. Buď to jsou jen grafická rozhraní (front end) pro ovládání Lame, nebo obsahují i jiné funkce. http://lame.sourceforge.net/links.php Přes grafické rozhraní můžeme nastavovat všechny parametry komprese, vkládat wav soubory určené ke kompresi a některá rozhraní umožní komprimovat i s jinými formáty (OGG, AAC). Komprese OGG Vorbis dává při stejném datovém toku vyšší kvalitu než MP3.

Já jsem zvolil LameXP ztažený z http://mulder.dummwiedeutsch.de/home/?page=projects#lamexp, který bude dále popsán. Ve verzi 3.07 umí používat kompresi MP3, OGG a AAC.

Program se neinstaluje, nezasahuje do registrů Windows a pro jeho případné odstranění jej stačí pouze smazat. Před ztažením si vytvoříme novou složku, nejlépe v Program files (může být však kdekoliv). Zazipovaný program (Download: LameXP - Current Version) do této složky ztáhneme a rozbalíme. Kliknutím na LameXP.exe se program spustí. Program by měl obsahovat DLL soubory (knihovny) pro MP3 a OGG (nedokážu ověřit protože je už v počítači mám), neobsahuje knihovní soubor pro AAC. Ten je zdarma ke ztažení na stránce Nero. V případě potřeby též můžeme ze stránky http://www.rarewares.org ztáhnout knihovní soubory (libraries) pro MP3, OGG a AAC. Pro obecné využití jinými programy se soubory DLL umisťují do složky C:\Program Files\Common Files\Ahead\AudioPlugins .

Při prvním spuštění se program zeptá, zda může knihovní soubor pro AAC ztáhnout. Můžeme též pro snadnější spouštění přetáhnout zástupce programu (se stisknutým pravým tlačítkem myši) na plochu.

Okno programu LameXP má následující záložky:

Pro rozumnou poslouchatelnou kvalitu stačí bitrate 128 kbit/s, 160 nebo 256 je však slyšitelně lepší. Pokud používáme proměnnou rychlost (quality baset nebo average bitrate), při průměrné rychlosti např. 128 kbit/s bude na nejnáročnější místa použito přes 300 kbit/s a proto i při této rychlosti dostaneme velmi dobrou kvalitu zvuku.