zpět

CD Vše o zvuku

Ještě v 80. letech vycházely v Československu různé knihy o amatérském natáčení a o zvuku. Dnes, v době kdy pro samé podnikání na koníčky nezbývá čas a aktivních fonoamatérů ubývá, nemůžeme očekávat, že pro nás podobné knihy někdo bude psát. Kdo se zvukem zabývá profesionálně, naučil se to z části na příslušné odborné škole, z části od zkušenějších kolegů a na spoustu věcí musel přijít sám. A tak začínající fonoamatér to dnes nemá lehké.

Jednodušší a hlavně rychlejší než psát knihu je namluvit cédéčko. Pochopitelně na CD se toho vejde podstatně méně a proto je spíše určeno pro získání základního všeobecného přehledu. CD má proti knize výhodu v tom, že může být a také je doplněno množstvím zvukových ukázek.

Na cédéčku rozhodně nenajdete např. srovnávací testy různých výrobků renomovaných značek. Ostatně tyto testy bývají často zaplaceny jako určitá forma reklamy, takže člověk nikdy neví, čemu může věřit. Co tam ale najdete, je vysvětlení základních pojmů jako hlasitost, zkreslení zvuku a vliv frekvenční charakteristiky na kvalitu zvuku. Dále pak typické vlastnosti a nectnosti mikrofonu, magnetofonu, gramofonu, rozhlasového přijímače a digitálního záznamu.

Několik CD jsem jich rozdal kdysi na setkání na Tesáku, nyní jej lze objednat za 50 Kč + poštovné na info@vaelektronik.cz.

CD lze nyní také ztáhnout.
Komprimovaný záznam ve formátu ogg má 88 MB. Komprese sice neumožňuje v poslední části CD pojednávající o kvalitě digitálního záznamu objektivně porovnat kvalitu komprimovaného a nekomprimovaného záznamu, ale já ten rozdíl stejně neslyším :-) Na tuto část byl použit bitrate 256 Kbit/s, na zbytek CD 160 Kbit/s. Pokud někdo ještě nezná formát ogg, ať si o tom najde v odkazech. Winamp a spousta dalších přehrávačů tento formát umí.

obal CD

Kdysi jsem též pro potřeby fonoklubu připravil něco o principech odstraňování šumu ze záznamu. I to je nyní možno ztáhnout.